Kedi ve köpeklerdeki tüy dökülmesi hayvan sahiplerinin ve hayvan sahibi olacakların en büyük endişelerinden birisidir.

Tüy dökülmesinin başlıca 3 nedeni vardır.

1- Normal Tüy dökülmesi

Hayvanların tüyleri de bizim saçlarımız gibi ömrünü doldurduğunda dökülür ve yerine yeni sağlıklı tüyler çıkar. Normalde mevsim geçişlerinde senede iki kere yazlık- kışlık tüy değişimi olur. Düzenli tarama ile, uzun tüylü hayvanları traş ettirerek bu dönemi daha rahat atlatmak mümkündür. Yavru kedi ve köpeklerdeki tüy dökülmeleri bebeklik tüylerinin değişimi ile ilgilidir. Sağlıklı beslenen, herhangi bir hastalığı olmayan hayvanların bu şekildeki tüy dökülmesi oldukça normaldir. Ve bu durumu durduracak veya azaltacak herhangi bir ilaç, vitamin vs. yoktur. Deri ve tüy sağlığını arttıran vitamin takviyeleri, yetersiz beslenen hayvanlarda kullanılabilirse de tüy dökülmesini tamamen kesmez.

2- Hastalık veya stres kaynaklı tüy dökülmesi

Stres hayvanlarda tüy dökülmesine en fazla neden olan etkendir. Hastalık durumunda, stres ve vücut direncinin düştüğü durumlarda, sağlıklı tüylerde de dökülme görülebilir. Öyle ki dışarı çıkmaktan, arabadan korkan bir kedi yolculuk esnasında çok miktarda tüy dökerken evine dönüp sakinleştiğinde bu durum kesilir. Yine bir çok hastalıkta tüy dökülmesi belirginleşir.

3- Yetersiz beslenme kaynaklı Tüy Dökülmesi

Sağlıklı ve kaliteli bir yaşam için kedi ve köpeklerin, kendi vücutlarında üretemedikleri, dışarıdan gıdalarla almaları gereken vitamin, mineral ve aminoasitler vardır. Profesyonel mamalarla beslenen hayvanlarda tüy dökülmesi normal sınırlarda seyrederken, ev yemeği, tek tip veya düşük kalite, içerik yönünden zayıf mamalarla beslenen hayvanlarda tüy dökülmesinde çok fazla artış görülmektedir.

Tarama işlemi hergün en az bir kere yapılmalıdır.Petlerinizin tüy yapısına göre uzun tüyler için, aşırı gelişmiş tüyler için, ipek tüyler ve kıl tüyler için üretilmiş fırçalardan biri kullanılmalıdır.Bu işlem ile ölü tüyleri ve ölü deri hücrelerini alıp, deriye masaj yapmış olursunuz.Böylelikle deri yapısı ve kıl kökleri güçlenir ve daha sağlıklı tüyler çıkar.

Parazitler, birçok sorunun yanında tüy dökülmesi de meydana getirirler.İç parazitler bağırsaklarda petlerinizin besinlerine ortak olarak, petlerinizde hastalığa ve tüy dökülmesine neden olur.Dış parazitler ise deride,kıl köklerinde ve kıllarda tahribat yaparak tüy dökülmesine neden olur.Bu tür bir tüy dökülmesine engel olmak için etkili ve düzenli paraziter mücadele yapılmalıdır.

× Size nasıl yardımcı olabiliriz?