Minik dostlarımızın bütün ihtiyaçlarını ihmal etmesek te hijyen şartlarının yeterli düzeyde sağlanamadığı durumlarda minik dostlarımızın sağlıkları açısından sorunlar yaşayabiliriz.Minik dostlarımızın sağlıklarını tehdit eden unsurlar başlıca pireler, keneler vb. dış parazitler ile tenya, kurtlar gibi iç parazitler bizlerin sağlığı açısından da risk oluşturmaktadır.

Minik dostlarımızın bağırsaklarında gelişen parazitler yumurtalarını dışkı ile atılmak üzere bağırsak kanallarına bırakırlar.Dışkı ile dışarı atılan yumurtalar çevre şartlarına dirençli oldukları gibi aynı zamanda kendilerini yalayarak temizledikleri için minik dostlarımızın tüyleri arasına nüfuz ederler ve onlarla girmiş olduğumuz her temasta çeşitli yollarla bulaşarak bizlerde enfeksiyonlara neden olurlar.

Dikkat edilmesi gereken ön önemli nokta bu sorunlar ile karşılaşmadan önce hayatımızın içinde olan bu dostlarımızın yaşantısını daha yakından ilgi göstererek gerekli tedbirleri almaktır.

Minik dostlarımızın parazit taşıma ihtimaline karşı ilaçlanmalı, yaşadıkları çevrenin ve kendi temizliklerine dikkat edilmeli ve vaktinde iç dış parazit uygulamaları ile bu zararlılardan evcil hayvanlarımıza ve bizlere de geçebilecek diğer taşıyıcı oldukları hastalıklara karşı da aşı uygulamaları yaptırılmalıdır.

    İç Parazit Tedavisinde Kullanılan Ürünler

İğne Anipracit (baVET)

İğne Guadreks (Vilsan)

İğne Dectomax (Pfizer)

Damla Advantage Multi(Bayer)

    Dış Parazit Tedavisinde Kullanılan Ürünler

Tablet NexGard (Boehringer Ingelhim)

Tablet Bravecto (MSD)

Damla Advantix (Bayer)

Tasma Seresto (Bayer)

Tasma Kiltix (Bayer)

Damla Fibron (Bioveta)

Tasma Paraband (MSD)

× Size nasıl yardımcı olabiliriz?