Çalışma Saatleri : Pazartesi-Pazar 09:00-18:00

Kedi ve Köpeklerde Kısırlaştırma

Kedi ve köpeklerin evcilleşme sürecinde görülen değişimler içerisinde üreme döngüleri de bulunmaktadır. Dolayısıyla bu temel içgüdü artık olması gereken ortamda ve olması gereken doğal dengede gerçekleşmemektedir. İşte bu dengesizlikten dolayı üreme dönemleri artık doğanın kontrolünden çıkmıştır.

Kedi kısırlaştırma ve köpek kısırlaştırma, özellikle evde yaşayan evcil hayvanlar için sıklıkla yapılan bir operasyondur. Kısırlaştırılarak kedi ve köpeklerin istenmeyen veya bakımı yapılamayacak yavrulama sorunları giderildiği gibi, hayvanları birçok hastalıktan korumaktadır. Dişi kedi ve köpeklerin kısırlaştırılması, meme kanseri, yumurtalık kanseri ve rahim kanseri gibi hastalıklardan korumaktadır. Erkek olan evcil hayvanlarda oluşabilen testis tümörlerini ve prostat hastalıkları önlenmektedir.

Kedi ve köpeklerin kısırlaştırılma operasyonlarının, hayvan sahiplerine en büyük faydası küçük yaşlarda kısırlaştırılan erkek kedi ve köpekler daha yumuşak başlı olup, saldırgan tavırlar sergilemeyecek, başıboş dolaşma ve idrar püskürtme (idrarla bölgesini belirleme) olasılığı azalacaktır. Bununla birlikte dişi kedi ve köpeklerin kısırlaştırılması da, evcil hayvanların daha sakin olmasını ve kızışma zamanlarında etrafta çok dolaşmamasını sağlamaktadır. Kedilerde idrar kaçırma gibi rahatsızlıklar ortadan kalkacaktır.